Историята на годежния пръстен е дълга и интересна.
Пръстенът, по-точно формата му, не се е променил много от създаването си. Това е просто затворен кръг, изработен от метал, който може да се постави на пръст. Да, метал, защото всички останали материали, особено оплетката от трева, не са издръжливи и не трябва да се разглеждат като пръстен.
Най-вероятно първоначално пръстенът е имал формата на брачна халка, след това горната част на пръстена, видимата, започна да се разширява и в нея се появяват скъпоценни камъни.

Годежен пръстен – история
Пръстенът е трябвало да изпълнява някаква важна функция, защото носенето му на пръста трябвало да е смущаващо. Много по-лесно би било да носиш нещо около врата, например.
Само един пръстен е бил полезен, и е наричан Zekier. Този пръстен е помагал за изтегляне на лъка при лов. Изработвали са го от кожа и мъжете са го носили на палеца. Не е трудно да се досетим, че тази легенда идва от Изтока.


В момента, една от най-важните роли на пръстена е предложението за годеж и брак – в главната роля тук е годежния пръстен.
В миналото церемонията по годеж е била напълно излишна, защото браковете на тези, които могат да си позволят златни пръстени, са били планирани и договаряни често без знанието на младоженците. Ако пръстените са били сменени, това е било по време на сватбената церемония.
Има модерни годежни пръстени, но символиката на любовта и вярността се приписва на пръстена в кръга на късносредновековната рицарска култура. Тогава дамите са подарявали на своите рицари пръстени или други бижута, които рицарите третирали като символи на любов и вярност.
Историята на годежа и предаването на пръстена
Историята и традицията на годежа, каквито са днес, се появяват след падането на Френската революция, в ерата, известна като романтизъм. Тогава възниква обичаят булката и младоженецът да си разменят пръстени. От това следва, че булката и младоженецът е трябвало предварително да уговорят момента на церемонията, който не може да бъде спонтанен. Обичаят да се носи годежен пръстен и от господата все още преобладава в някой страни в Европа.
Годежните пръстени най-често били златни или сребърни, както и сватбените халки. Те са имали различни форми и украшения. Бижутата винаги са били на върха на изкуството.

Актуално и в наши дни, при сериозни намерения за съвместно бъдеще е подаряването на годежен пръстен.
Ако избирате пръстен с камък или камъни, имайте предвид, че всеки камък носи свое послание.
Диамантът показва вярност и чистота, Сапфирът е символ на мъдрост и надежда, смарагдът символизира късмет в любовта, Тюркоазът – на любов и богатство, топазът е признание за вярност, перлата носи красота.
Ако статията за Историята на годежния пръстен ви е харесала, ще се радваме да я споделите с вашите приятели във Фейсбук и Инстаграм.
За още интересни и интересни предложения, прегледайте и другите статии в блога на Фешън Кактус.
Посетете и нашия YouTube канал.